fbpx
środa, 20.01.2021

Włókna – co to takiego?

Przyznaję, że kiedy powróciłam do mojej przygody z szyciem nie miałam zbyt dużej wiedzy na temat materiałów włókienniczych. Włókna już w ogóle stanowiły wiedzę tajemną.

Postanowiłam to zmienić, a to, czego się nauczyłam chciałabym Wam przekazać w jak najprostszy i najbardziej zrozumiały sposób.

Pierwszy temat nie bez powodu jest pierwszy. Włókna to najbardziej podstawowa struktura wszelkich wyrobów włókienniczych, takich jak nici, tkaniny, czy dzianiny.

Mogą się różnić pochodzeniem, właściwościami oraz sposobem ich otrzymywania. Dlatego tak istotne jest, żeby umieć je rozróżniać, chociaż w podstawowym zakresie.

przędze, a z nich materiały włókiennicze.

Żeby zrozumieć czym jest włókno sięgniemy do biologii. Najbardziej podstawową jednostką budowy organizmu jest komórka. Wyspecjalizowane komórki tworzą tkanki, te zaś narządy, a następnie układy.

Podobnie jest z wyrobami włókienniczymi. Podstawową jednostką są włókna, z których wytwarza się przędzę. Ta z kolei jest wykorzystywana do produkcji materiałów włókienniczych (m.in. nici, tkanin, czy dzianin), z których szyjemy ubrania.

Wiemy już, że włókna są podstawową jednostką struktury materiału. Co jeszcze je cechuje? Znaczna długość i niewielki przekrój – zazwyczaj długość jest sto razy większa od przekroju.

Cechy włókna to znaczna długość, niewielki przekrój i długość przynajmniej 100x większa od średnicy przekroju.

Najłatwiej takie włókno możemy sobie wyobrazić przyglądając się naszym pojedynczym włosom.

Czy w takim razie wszystkie włókna są takie same? A jeśli (jak można się domyślać) nie są, to czym się od siebie różnią?

Włókna dzielimy na naturalne i chemiczne, a chemiczne na sztuczne i syntetyczne.

To jest najprostszy możliwy podział włókien. Generalnie wszystkie są zbudowane z makrocząsteczek, czyli polimerów. Te polimery mogą pochodzić z przyrody (tworzą one włókna naturalne), pochodzić z przyrody, ale być modyfikowane przez człowieka (włókna sztuczne) i być całkowicie wytwarzane przez człowieka (syntetyczne). Biopolimery są zazwyczaj białkowe (złożone z białek) lub celulozowe (z wielu cząsteczek glukozy).

Celowo nie rozbudowuję tego podziału bardziej, bo to wiedza z chemii, a nie chcę zanudzać terminologią, tylko zwrócić uwagę na najistotniejsze w naszym życiu codziennym informacje.

Znamy już podział włókien, ale nadal niewiele to ma wspólnego, chociażby z metkami na naszych ubraniach.

Dlatego zbliżamy się do najważniejszej części. Nazw, które widzimy często i niby kojarzymy, że ma to związek z ubraniami, ale nie zawsze do końca rozumiemy jaki.

Włókna dzielimy na naturalne (np.bawełna, len, wełna, jedwab), sztuczne (wiskoza, lyocell, modal, acetat) i syntetyczne (poliester, poliamid, akryl, elastan)
Włókna naturalne dzielimy na włókna pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego.

Włókna naturalne są pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, występują naturalnie w przyrodzie. Po odpowiedniej obróbce wykorzystuje się je do produkcji wyrobów włókienniczych.

I tak bawełna pochodzi z nasion bawełnicy, len z łodyg lnu pospolitego, wełna to włosie ssaków, a jedwab to kokon (fachowo oprzęd), który wytwarzają gąsienice jedwabników.

Czyli bawełna to nie jest materiał, tylko półprodukt (włókno), z którego są wytwarzane materiały włókiennicze. Bawełniane mogą być zarówno nici, jak i tkaniny, czy dzianiny. Ale wyroby włókiennicze są już tematem na kolejny artykuł.

Włókna sztuczne powstają ze składników naturalnych (podobnie jak włókna naturalne). Jednak proces ich produkcji zbliżony jest do włókien syntetycznych.

Czyli z naturalnych składników (najczęściej z celulozy pozyskanej z oczyszczonej masy drzewnej zazwyczaj z drzew iglastych takich jak sosna i świerk) przy pomocy odpowiedniej technologii uzyskuje się włókna.

Włókna sztuczne to m.in. wiskoza, lyocell, acetat, cupro, czy włókna bambusowe.
Włókna syntetyczne to poliester, poliamid, akryl i elastan.

Włókna syntetyczne są od początku do końca wytwarzane przez człowieka. Powstają z polimerów syntetycznych w procesie polimeryzacji związków chemicznych pochodzących z ropy naftowej i węgla.

W tym artykule skupiłam się na typach włókien i metodach ich otrzymywania. W kolejnych postaram się opisać cechy poszczególnych włókien, a następnie rodzaje wyrobów włókienniczych. Jak możemy się domyślić, włókna będą miały olbrzymi wpływ na właściwości materiałów włókienniczych.

Poprzedni artykułCisza
Następny artykułMoje top 5 sklepów z materiałami

Koniecznie przeczytaj

Tkaniny i dzianiny – czym się różnią?

Tkaniny i dzianiny często są mylone, bo wydaje nam się, że to po prostu materiały. Dlaczego to nie to samo? Myślę, że ten artykuł nie pozostawi żadnych wątpliwości.

Moje top 5 sklepów z materiałami

Na początku mojej przygody z szyciem trochę po omacku szukałam tkanin i dzianin. Z czasem, kiedy nauczyłam się rozpoznawać materiały wyklarowało się moje top 5 ulubionych sklepów internetowych z materiałami włókienniczymi i nie tylko.

Włókna – co to takiego?

Jeszcze do niedawna nie widziałam różnicy pomiędzy rodzajami włókien, tkaninami, dzianinami i innymi wyrobami włókienniczymi. A to przecież informacje , które bardzo ułatwiają chociażby odzieżowe zakupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj